Acyklowir stosowany w zakażeniach opryszczkowych

Choroby wywoływane przez wirus Herpes simplex 1

Opryszczka zwykła, nazywana też opryszczką pospolitą, bądź potocznie: zimnem lub febrą, jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy HSV1 oraz HSV2. Do chorób wywołanych przez wirus Herpes simplex 1 zalicza się opryszczkę wargową, opryszczkowe zapalenia jamy ustnej, schorzenie o nazwie egzema herpeticum, opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu oraz inne zmiany narządowe.

Kliknij w obrazek poniżej, aby przejść do apteki i kupić acyklowir

acyklowir

Opryszczka wargowa objawia się w postaci zapalnych pęcherzyków, skupiających się na granicy błony śluzowej jamy ustnej i warg. Na początku pęcherzyki te wypełnione są treścią surowiczą. Następnie tworzy się ropa, a po kilku dniach pojawiają się strupy. Chorobie tej towarzyszy z reguły niewielka bolesność oraz lekkie pieczenie. Niekiedy pęcherzyki pojawiają się również wokół otworów nosowych. Opryszczka wargowa bardzo często pojawia się w przypadku osłabienia odporności komórkowej organizmu, przed pojawieniem się objawów innej choroby, w trakcie powrotu do zdrowia, a także po opalaniu. Pierwotne zakażenie wirusem opryszczki HSV1 występuje najczęściej u dzieci w postaci opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Po początkowym ataku wirus ten zostaje uśpiony w układzie nerwowym i zaczyna się uaktywniać w momencie działania zimnego wiatru, w przypadku nadmiernego nasłoneczniania, przeziębienia, grypy, nadmiernego stresu, bądź miesiączki. Wirus ten przenosi się poprzez kontakt bezpośredni, a więc dotykanie rozerwanego pęcherzyka, bądź przez pocałunek w usta.

Opryszczkowe zapalenia jamy ustnej charakteryzują się tym, że w jej obrębie tworzą się pęcherzyki, które łatwo ulegają pęknięciu, pozostawiając tym samym niezwykle bolesne nadżerki. W przypadku dzieci, charakterystycznym objawem jest przede wszystkim wysoka gorączka. W jamie ustnej tworzą się białawe pęcherzyki wypełnione płynem, czemu towarzyszy silny ból. Typowym objawem jest także wzmożone wydzielanie śliny. Do charakterystycznych objawów opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, występującego u dorosłych, należy zaliczyć: bóle mięśni, wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza, a także złe samopoczucie. W okolicach błony śluzowej jamy ustnej pojawiają się obrzmienia, którym towarzyszy znaczny ból, a co bardzo przeszkadza w jedzeniu. Po pewnym czasie tworzą się drobne i bolesne pęcherzyki, pojawiające się wokół dziąseł, języka, na podniebieniu oraz w obrębie błony śluzowej policzków. Pęcherzyki te pękają, tworząc tym samym nadżerki, bądź owrzodzenia posiadające czerwoną obwódkę i pokryte białym wysiękiem. Wykwity pęcherzykowe mogą pojawić się również wokół ust lub nosa, na czerwieni wargowej, bądź na granicy skórno-śluzowej.

Schorzenie egzema herpeticum, nazywane dawniej Eruptio varicelliformis Kaposi, nie ma polskiego odpowiednika, a jego mianem określa się zmiany pęcherzowo-ropne, występujące zwłaszcza u dzieci z chorobami alergicznymi, głównie w przypadku atopowego zapalenia skóry. Zakażenie to dotyczy najczęściej noworodków, które nie zetknęły się jeszcze z wirusem Herpes simplex. Pojawiające się zmiany skórne to rozsiane pęcherzowo-ropne wykwity posiadające zagłębienia w części środkowej i wykazujące skłonność do grupowania się. Choroba ta zaczyna się nagle, towarzyszy jej gorączka, zwłaszcza u dzieci. W przypadku dorosłych natomiast, nie zawsze muszą wystąpić objawy ogólne.

Opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu to choroba niezwykle groźna, która powoduje bardzo często trwałe schorzenia neurologiczne oraz zaburzenia psychiczne. W przypadku nieleczenia choroby, w około 70% przypadków dochodzi do zgonu. Początkowe objawy opryszczkowego zapalenia mózgu są dość nietypowe. Pojawia się bowiem gorączka oraz bóle głowy. Wraz z rozwojem choroby, zaobserwować można zmiany w zachowaniu człowieka. W końcowej fazie choroby powstają zaburzenia przytomności, ponadto może rozwinąć się śpiączka.

Opryszczka zwykła może zająć także inne narządy, takie jak rogówka. Powstające wówczas zmiany są niezwykle bolesne, mogą ponadto prowadzić do upośledzenia wzroku, bądź jego straty. Na skórze z kolei, głównie na palcach rąk, bądź na małżowinach usznych, mogą pojawić się wykwity w postaci drobnych grudek, bądź pęcherzyków, które trudno rozpoznać, gdyż nie wykazują charakterystycznych dla innych rodzajów opryszczek, cech.

Choroby wywoływane przez wirus Herpes simplex 2

Do chorób wywołanych przez wirus Herpes simplex 2 zalicza się przede wszystkim opryszczkę narządów płciowych. Jest to choroba przenoszona drogą płciową. W przypadku mężczyzn dotyczy ona przede wszystkim żołędzi oraz napletka, niekiedy zmiany pojawiają się także w cewce moczowej, utrudniając tym samym oddawanie moczu. W przypadku kobiet widoczne są zmiany na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, na szyjce macicy, a czasem nawet na wewnętrznej powierzchni ud. Zakażenie wirusem HSV2 u kobiet zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Może dojść także do zakażenia wrodzonego noworodków, w momencie zaatakowania wirusa pochodzącego z dróg rodnych kobiety podczas porodu drogą naturalną. W związku z tym, zakażenie u kobiet w ciąży stanowi wskazanie do podjęcia cięcia cesarskiego. Zakażenie wrodzone może prowadzić do zakażenia mózgu, wątroby oraz innych narządów, również ze skutkiem śmiertelnym.

Leczenie ogólne zakażeń opryszczkowych znajduje zastosowanie przede wszystkim w zmianach uporczywych i nawrotowych. Leki na bazie acyklowiru wykazują działanie wybiórcze na DNA wirusa. Mogą być one stosowane doustnie, bądź w postaci wlewów dożylnych, głównie w przypadku osób z chorobami układowymi, którzy leczeni są immunosupresyjnie. Wprowadzono ponadto kilka, bardziej skutecznych pochodnych acyklowiru, takich jak: walacyklowir, famcyklowir czy pencyklowir.

Nasze serwisy internetowe (choroby weneryczne i intymne): Choroby-weneryczne.com | Grzybicapochwy.net.pl | Acyklowir.pl | Azytromycyna.pl | Clotrimazolum.pl | Bakteryjne-zapalenie-pochwy.pl | Zapaleniecewkimoczowej.pl | Zapaleniepecherza.com | Rzesistkowica.pl | Metronidazol.pl | Nietrzymaniemoczu.net.pl | Grzybica-penisa.pl | Doksycyklina.pl | Klykcinykonczyste.eu

© 2013-2014 Acyklowir.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Back to top